Jaké to bylo, když jste nastoupila?
Byla to naprosto jiná oblast, než ve které jsem se pohybovala původně. Začátky byly pro každého a hlavně pro mě různorodé, než se člověk se vším seznámí a než si dokáže představit, co všechno nová práce obnáší. S handicapovanými jsem přišla do styku už soukromě, ale je to velký rozdíl s nimi trávit „pouze“ volný čas a pracovat s nimi. Je to velká odpovědnost a výzva, ale zároveň zábava a pozitiva na každém kroku.
Jak děláte práci při důležitých zakázkách zábavnou?
Ta práce vás musí od začátku jednoduše bavit. Sama si myslím, že jsem hravá a pozitivně laděná. Proto čas od času vymýšlíme na technických pracích různé soutěže a hry. Nic ale rozhodně nepřeháníme, hry určitě nejsou každodenní záležitostí. Pozitivně nás to ale všechny motivuje, a díky takovým zpestřením máme vždy nový drive do odvedené práce. Možná proto vám tak všichni přirostou k srdci. Mám ty lidi ráda a beru je jako svou druhou rodinu. Nedávno jsme například lepili stužky na klobouky. Lidi se u nás snažili přijít s novým nápadem, jak udělat co nejvíce z nich. Důležité je říct, že nic není navázané na jednotlivce. Využíváme především týmové aktivity, protože každý má podle svého handicapu určité meze. Sladkou odměnu mají rádi všichni.
Co všechno máte na starosti?
Podle posledního nákupu nanuků se starám zhruba o 40 zaměstnanců. Práce je tu vždy různá. Osobně dělám především dohled nad zakázkami, získání nových partnerů a zajišťuji kompletní chod oddělení. Zabýváme se tu copackingem, kompletací, čištěním a kontrolou výrobků. Nově je pro nás důležité také primární balení produktů, které u nás rozšířilo už známé sekundární balení. Je to striktní a sofistikovaný proces, kterému jsme se museli přizpůsobit. Práce je tu navíc různorodá i podle druhu handicapu. Musíte vědět, co konkrétní lidé zvládnou. Naší snahou ale je, aby se jejich aktivity rozšiřovaly, nikoliv jen neustále přizpůsobovaly. Díky sociální odpovědnosti se navíc o nás zajímá stále více firem, které chtějí o chráněných dílnách vědět víc.
Čím podle vás můžete zaujmout?
Propagační podnik je specifická chráněná dílna. Konkurujeme, dodržujeme tu přísné normy a zároveň se flexibilně přizpůsobujeme zákazníkům, ale hlavně našim zaměstnancům. Není to tedy jen o tom dostat zakázku, ale taktéž o zpětné vazbě. Velmi dobře podle stálých partnerů komunikujeme a chválí si kvalitní odvedení zakázek. Pozitivní reference motivuje všechny včetně všech zaměstnanců, kteří z toho mají také velkou radost.
Mluvila jste o rozšiřování obzorů. Co se za uplynulý rok rozšířilo? Naučila jste se něco nového?
Rozšiřuje se samozřejmě naše oddělení o počet zaměstnanců a především neslyšících. V současné době tu mám nově čtyři neslyšící. Jsou to velmi manuálně šikovní zaměstnanci. Skutečně u sebe uvažuji o záměně výuky angličtiny za znakovou řeč. Novou zkušeností je určitě i práce s terapeuty, kteří za námi dojíždí. Lidi beru víc jako tým, chci vědět, jestli se mají dobře a znát třeba i jejich zdravotní stav. Díky tomu můžu přizpůsobit jejich práci a učit se s nimi dalším dovednostem.
Máte své nej?
Nej je určitě rozšíření služeb o blistrování v oblasti farmacie. Nemyslím si, že by byla jiná chráněná dílna, která by tuto službu nabízela a to stojíme vedle jiných farmaceutických výrob. Splňujeme pozici potravinářského podniku, vedeme potřebnou dokumentaci, proškolení lidí. Je to prostě velký, nej krok. Dalším krokem bude získání nových zákazníků, kteří budou s námi spokojení jako ti stávající.
Chystáte na žluté oddělení nějaké novinky?
Držím palce, abychom vše nové zvládli. Nic není jen o přípravě, ale o spoustě práce. Teď řeším například skladovací prostory, proces práce a jeho zefektivnění a zjednodušení. Vše bylo doposud řešeno na budovu, která už stojí, otevírá se tu ale možnost nových úprav, do kterých bychom si mohli vše dopředu vymyslet podle vlastní potřeby. Na to se těším a bude mě těšit, když to bude těšit také naše pracovníky.
Odkaz na článek na webu Českého sociálního podnikání: https://1url.cz/v1eb0
Autor: PPHK, PAL Foto: Archiv